Urząd Miasta i Gminy

Ewidencja Ludności - Wydanie decyzji administracyjnej w sprawie o zameldowanie

 

I. Miejsce załatwienia sprawy:
    
Urząd Miasta i Gminy w Sztumie
Referat Organizacyjny
piętro 2, pokój 38

 

II. Wymagane dokumenty:

  1. podanie z wyjaśnieniem, dlaczego wnioskodawca nie może obowiązku zameldowania dokonać w zwykłym trybie ustawy o ewidencji ludności, ze wskazaniem właściciela lokalu/ nieruchomości;
  2. wypełniony druk "Zgłoszenie pobytu stałego" lub "Zgłoszenie pobytu czasowego";
  3. kserokopia tytułu prawnego do lokalu (np. umowa najmu, decyzja o przydziale lokalu spółdzielczego, wypis z księgi wieczystej, umowa zakupu lokalu, działki, decyzja o nadaniu numeru domu), w którym zameldowanie ma nastąpić - jeżeli wnioskodawca takimi dokumentami dysponuje, oryginał do wglądu.

 

III. Sposób załatwienia sprawy:

Po złożeniu podania przeprowadza się postępowanie wyjaśniające, które ma potwierdzić fakt zamieszkiwania w danym lokalu. Jeżeli fakt pobytu budzi wątpliwości, to podejmowane są dodatkowe czynności (np. przesłuchanie stron i świadków wskazanych przez strony lub wezwanych z urzędu, przeprowadzenie rozprawy administracyjnej). Rozpatrzenie sprawy następuje poprzez wydanie decyzji administracyjnej. Decyzja zostanie przesłana do stron listem poleconym za dowodem doręczenia. Możliwy jest także osobisty odbiór decyzji. Osoby zainteresowane proszone są o zamieszczenie na wniosku numeru telefonu w celu powiadomienia, że decyzja jest gotowa do odbioru.

 

IV. Opłaty:    

Opłata w wysokości 10 zł płatna w  punkcie informacyjnym Urzędu Miasta i Gminy w Sztumie lub na rachunek gminy: Bank Spółdzielczy w Sztumie nr konta 74830900000000004220000020.

 

V. Czas załatwienia sprawy:

Do 2 miesięcy od daty złożenia wymaganych dokumentów; w przypadku skomplikowanego postępowania termin może ulec przedłużeniu, o czym strony zostaną zawiadomione.

 

VI. inne informacje:

Podanie o zameldowanie należy składać w przypadku braku:

  • tytułu prawnego do danego lokalu,
  • "zgody" właściciela lub najemcy lokalu na zameldowanie.

Opłatę skarbową uiszcza się w zależności od ilości osób (również małoletnich), w stosunku do których niezbędne będzie wydanie decyzji administracyjnej. 

 

VII. Tryb odwoławczy:    

Od decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Pomorskiego za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy w Sztumie w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

 

VIII. Podstawa prawna:
    

  • art. 27, art. 28 ust.2 w związku z art. 31 ust.1 ustawy z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2015r. poz. 388 z późn.zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2011r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. z 2015r. poz. 1852)
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 lutego 2012r. w sprawie trybu rejestracji danych w rejestrze PESEL oraz w rejestrach mieszkańców i rejestrach zamieszkania cudzoziemców (Dz.U. z 2015r. poz. 1290)
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2016, poz.23)
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2015r. poz.783 z późn.zm.)