Urząd Miasta i Gminy
Wydruk z serwisu BIP, dn.
Rady Miejskiej w Sztumie
z dnia 29 maja 2003 roku
w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity: Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zmianami) w związku
z art. 21 ust. 1 pkt 2 i ust.3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz .U. Nr 71, poz.733)
Rada Miejska w Sztumie uchwala, co następuje:
Przepisy ogólne
Ilekroć w uchwale niniejszej jest mowa o:
- ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.Nr 71, poz.733),
- gminie - rozumie się przez to miasto i gminę Sztum
- wynajmującym - rozumie się przez to Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sztumie
- dochód miesięczny - rozumie się dochód określony w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych (Dz .U. Nr 71, poz.734)
- Uchwała ma zastosowanie do lokali stanowiących własność gminy.
- Gmina gospodarując gminnym zasobem mieszkaniowym zaspokaja potrzeby mieszkaniowe osób (rodzin) zamieszkujących na terenie gminy Sztum, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu lub nieruchomości.
- Dysponentem lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy jest Burmistrz.
Lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób gminy przeznaczone są na wynajem:
- na czas nieoznaczony,
- na czas oznaczony w przypadku lokali socjalnych.
Zasady wynajmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony.
W pierwszej kolejności umowy najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony zawierane będą z osobami :
- które nabyły prawo do takiego lokalu z mocy ustawy,
- którym wynajmujący zobowiązany jest dostarczyć lokal zamienny z uwagi na rodzaj
koniecznej naprawy, - które przeprowadzą remont bądź adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na koszt własny bez zwrotu poniesionych nakładów,
- które przekażą większy dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji gminy w celu otrzymania lokalu o mniejszej powierzchni,
- najemcom na zasadzie wymiany , których trwałe kalectwo uzasadnia zawarcie umowy najmu na lokal o lepszym standarcie lub położeniu,
- opuściły dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności , a zamieszkiwały poprzednio na terenie gminy,
- które znajdują się w złych warunkach mieszkaniowych i trudnej sytuacji materialnej .
- Przez osoby znajdujące się w złych warunkach mieszkaniowych rozumie się zamieszkiwanie w lokalach, w których na członka gospodarstwa domowego przypada :
- dla osoby samotnej mniej niż 10 m2 powierzchni pokoi,
- dla rodzin mniej niż 5 m2 powierzchni pokoi.
Warunki mieszkaniowe oceniane są na podstawie stałego miejsca zameldowania.
- Przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej rozumie się:
- osoby samotne, których średni dochód miesięczny w okresie 6-ciu miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego nie przekracza 150 % najniższej emerytury,
- rodziny których średni dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 6-ciu miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego nie przekracza 100% najniższej emerytury.
- Dochód miesięczny ustala się według stanu w okresie kwalifikowania wnioskodawcy do przyznania lokalu i daty zawarcia umowy w odniesieniu do wysokości najniższej emerytury.
- Wnioskodawca we wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego podaje rodzaje i wysokość
dochodu członków gospodarstwa domowego zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania. - Osoby pozostające w separacji orzeczonej przez sąd, w przypadku ubiegania się o wynajem lokalu mieszkalnego traktowane są na równi z osobami pozostającymi w związku małżeńskim.
- Osoby o których mowa w § 4 pkt.3 muszą spełniać łącznie następujące warunki:
- zamieszkiwać w lokalu w którym na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 10 m2 powierzchni pokoi lub w lokalu nie spełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi,
- średni dochód miesięczny w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 300% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 200 % w gospodarstwie wieloosobowym.,
- nie mogą zalegać z czynszem i opłatami za dotychczas zajmowane mieszkanie.
- Osoby zakwalifikowane przez Społeczną Komisję Mieszkaniową do wykonania remontu lub adaptacji podpiszą umowę z wynajmującym , która określi m.in. zakres prac oraz termin ich zakończenia.
- Wydanie skierowania i zawarcie umowy najmu mieszkania nastąpi po stwierdzeniu przez wynajmującego wykonania warunków umowy.
Zasady wynajmowania lokali socjalnych
- Wynajmujący wyznacza z mieszkaniowego zasobu gminy lokale o obniżonej wartości użytkowej , w szczególności z gorszym wyposażeniem technicznym , które po opróżnieniu będą oddawane w najem jako lokale socjalne oraz założy ich ewidencję.
- Okres na jaki ma być zawarta umowa najmu określa Burmistrz .Okres ten nie może być dłuższy niż 5 lat .Umowę tę można przedłużyć na następne okresy, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie umowy i nie posiada zaległości.
Pierwszeństwo do otrzymania lokalu socjalnego mają osoby:
- uprawnione do jego otrzymania na podstawie wyroku sądowego,
- znajdujące się w niedostatku i złych warunkach mieszkaniowych ,
- bezdomne,
- które utraciły mieszkanie wskutek klęski żywiołowej , katastrofy lub pożaru,
- opuściły dobrowolnie lokal o wyższym standarcie w zamian za umorzenie zadłużenia za dotychczas zajmowany lokal mieszkalny.
- Przez osoby znajdujące się w niedostatku rozumie się:
- osoby samotne których średni dochód miesięczny w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie lokalu socjalnego nie przekracza 75% najniższej emerytury ,
- rodziny których średni dochód miesięczny w okresie 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie lokalu socjalnego nie przekracza 50 % najniższej emerytury.
- Dochód miesięczny ustala się według stanu w okresie kwalifikowania wnioskodawcy do przyznania lokalu i daty zawarcia umowy w odniesieniu do wysokości najniższej emerytury.
- Wnioskodawca we wniosku o przyznanie lokalu socjalnego podaje rodzaje i wysokość
dochodu członków gospodarstwa domowego zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania. - Osoby pozostające w separacji orzeczonej przez sąd, w przypadku ubiegania się o wynajem lokalu mieszkalnego traktowane są na równi z osobami pozostającymi w związku małżeńskim.
Zasady zamiany lokali.
- Mogą być dokonywane zamiany lokali należących do mieszkaniowego zasobu gminy , na lokale pozostające w innych zasobach - jeżeli strony zainteresowane zamianą posiadają tytuł prawny do zajmowanych lokali , a nadto udokumentowaną zgodę dysponentów tych lokali na zamianę.
- Zgodę na zamianę w odniesieniu do lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy wydaje Burmistrz.
- Odmowa udzielenia zgody na dokonanie zamiany może nastąpić jedynie z ważnych względów. W szczególności odmawia się zezwolenia na dokonanie zamiany jeżeli:
- w następstwie dokonania zamiany przypadałoby mniej niż 5 m2 powierzchni ogólnej pokoi na jedną osobę.
- najemca lub jego małżonek posiada tytuł prawny do zajmowania więcej niż jednego lokalu mieszkalnego,
- najemca lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy zalega z opłatą należności z tytułu czynszu i innych opłat związanych z zajmowanym lokalem,
- najemcy zajmującemu lokal za zapłatą czynszu wolnego.
Zasady postępowania w stosunku do osób , które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub po śmierci najemcy.
- Osobom , które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu ,
w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy , przysługuje prawo złożenia wniosku o zawarcie umowy najmu. - Tytuł do takiego lokalu może zostać przyznany w uzasadnionych przypadkach na rzecz osób spełniających łącznie następujące warunki:
- osoba pozostająca w lokalu ani jej współmałżonek nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu,
- osoba ta zamieszkiwała z najemcą i prowadziła z nim wspólne gospodarstwo domowe przez okres co najmniej 5 ostatnich lat ,
- osoba ta spełnia kryteria dochodowe określone w § 6 ust.1 pkt 2.
Inne zasady gospodarowania zasobem mieszkaniowym.
Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 mogą być oddawane w najem rodzinom wielodzietnym lub za zapłatą czynszu wolnego.
Umowy najmu na ten sam lokal mogą być zawierane z osobami , które po okresie wypowiedzenia do czasu wykonania wyroku eksmisji uregulowały zaległości czynszowe i pozostałe opłaty.
- Osoba ubiegająca się o zawarcie umowy najmu jest zobowiązana do złożenia wniosku, którego wzór określa Burmistrz .
- Nie podlegają rozpatrzeniu wnioski osób:
- które zbyły lub zdały dobrowolnie lokal lub budynek mieszkalny,
- które dokonały dobrowolnej zamiany mieszkania na lokal o mniejszej strukturze.
- Urząd Miasta i Gminy rejestruje złożone wnioski osób według kolejności wpływu , nadając wnioskowi numer i umieszczając dane niezbędne w rejestrze.
- Wnioski osób o których mowa w § 4 pkt 6 i 7 oraz w § 8 pkt 2 spełniających wymogi określone niniejszą uchwałą opiniuje 5-osobowa Społeczna Komisja Mieszkaniowa powołana przez Burmistrza Miasta i Gminy .
- Do zadań Komisji należy:
- sprawdzenie w miejscu zamieszkania warunków mieszkaniowych
i danych zawartych we wniosku o przydział mieszkania, - 0sporządzanie projektu listy przydziału mieszkań
- opiniowanie uwag i zastrzeżeń zgłoszonych do projektu listy przydziałów mieszkań
- Kolejność umieszczenia na liście przydziału mieszkań Komisja ustala biorąc pod uwagę warunki mieszkaniowe, zdrowotne , rodzinne ,okres oczekiwania i inne.
Projekt listy przydziału mieszkań zatwierdza Burmistrz i podaje do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń przez okres 14 - stu dni. W okresie tym osoby zainteresowane mają prawo wniesienia uwag i zastrzeżeń ,które rozpatruje Burmistrz po zasięgnięciu opinii Komisji. Po rozpatrzeniu uwag i zastrzeżeń Burmistrz sporządza i podaje do publicznej wiadomości listę przydziału mieszkań.
Projekt listy na kolejny okres może być sporządzony po realizacji obowiązującej listy.
- Wskazania osób z którymi ma być zawarta umowa najmu lokalu mieszkalnego dokonuje Burmistrz.
- Osoba wskazana ma obowiązek jego przyjęcia i zamieszkania w nim nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia podpisania umowy.
- Niedotrzymanie terminu wymienionego w ust.2 spowoduje wygaśnięcie umowy i przyznanie prawa do lokalu innej osobie.
- W przypadku dwukrotnej odmowy przyjęcia proponowanego mieszkania osoba podlega skreśleniu z listy.
- Osoba umieszczona na liście do wynajmu lokalu socjalnego, w przypadku braku takiego lokalu może otrzymać wskazanie do lokalu za zapłatą czynszu obowiązującego w zasobie mieszkaniowym gminy - z wyłączeniem lokali o pełnym standarcie.
- Kolejność wskazania osoby bezdomnej opiniuje Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych Burmistrz może odstąpić od uregulowań zawartych w niniejszej uchwale i wskazać osobę do zawarcia umowy najmu po uzyskaniu pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
Traci moc Uchwała Nr .VIII /66/99 Rady Miasta i Gminy Sztum z dnia 22 marca 1999 roku w sprawie zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz ustalenia kryteriów wyboru osób , z którymi umowy najmu powinny być zawierane w pierwszej kolejności.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14-tu dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego
Przewodniczący
Rady Miejskiej w Sztumie
Joachim Majewski