Urząd Miasta i Gminy

Centralny Rejestr Wyborców – wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania

 

miejsce załatwienia sprawy

Urząd Miasta i Gminy w Sztumie
Referat Organizacyjny i Zamówień Publicznych
piętro 2, pokój 38
 

Kto może wystąpić z wnioskiem/

 

 

 

 

wymagane dokumenty

- wyborcy stale zamieszkali na terenie Gminy Sztum bez

  zameldowania na pobyt

- wyborcy nigdzie niezameldowani, stale przebywający na terenie

   Gminy Sztum

- wyborcy stale zamieszkali na terenie Gminy Sztum pod innym

   adresem niż adres zameldowania na pobyt stały/

 

- wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania
- dokumenty potwierdzające stałe zamieszkanie pod określonym

   adresem

(wniosek może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci:

  1. papierowej, opatrzony własnoręcznym podpisem lub
  2. elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego ds. informatyzacji, po uwierzytelnieniu wnioskodawcy w sposób określony w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.)

sposób załatwienia sprawy

 wydanie decyzji 

opłaty

 bez opłat

czas załatwienia sprawy

 5 dni od dnia wniesienia wniosku

inne informacje

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje możliwość głosowania na terenie Gminy Sztum i dotyczy wszystkich wyborów oraz referendów.

Można być ujętym tylko w jednym stałym obwodzie głosowania, w związku z czym wyborcy ujęci w stałym obwodzie głosowania na terenie Gminy Sztum zostaną z urzędu skreśleni z stałym obwodzie głosowania w miejscu dotychczasowego stałego zamieszkania.

Zgodnie z art. 20 § 2 Kodeksu wyborczego Burmistrz Miasta
i Gminy Sztum jest zobowiązany przed wydaniem decyzji o ujęciu w stałym obwodzie głosowania do sprawdzenia czy osoba wnosząca wniosek spełnia warunki stałego zamieszkania w Gminie Sztum pod oznaczonym adresem. Należy zatem przedstawić dowody potwierdzające stałe zamieszkanie pod wskazanym we wniosku adresem – tytuł prawny do lokalu ( akt notarialny, umowa najmu mieszkania), potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy.

Wyborca nie posiadający tytułu prawnego ani zameldowania na pobyt czasowy dołącza oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym zamieszkuje potwierdzające pobyt w lokalu oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela (najemcy) lub inne dokumentu potwierdzające związek z lokalem, w którym ma nastąpić ujęcie w stałym obwodzie głosowania np. rachunki dot. przedmiotowego lokalu wystawione na wyborcę ubiegającego się o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, potwierdzenie rozliczenia podatku w Gminie Sztum, w którym wyborca wskazał adres zamieszkania w Gminie Sztum (tylko strona PIT z adresem zamieszkania).

W przypadku gdy dowodem na potwierdzenie stałego zamieszkania mają być zeznania świadków, należy ze świadkami zgłosić się w tut.Urzędzie celem ich przesłuchania do protokołu.

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania przesłany przez e-PUAP nie zwalnia z obowiązku wykazania stałego zamieszkania pod określonym adresem na terenie Gminy Sztum oraz nie zwalnia z załączania dodatkowe dokumenty, o których mowa wyżej.

tryb odwoławczy

Na decyzję w sprawie odmowy ujęcie w stałym obwodzie głosowania przysługuje prawo wniesienia skargi do właściwego sądu rejonowego za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Sztum, w terminie 3 dni od dnia doręczenia.

podstawa prawna

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. Kodeks wyborczy (tekst jednolity Dz.U. z 2023r. poz.497 ze zm.)

Rozporządzenie MSWiA z dnia 28 lipca 2023r. w sprawie wzorów wniosków o ujęcie w obwodzie głosowania, skreślenie wyborcy z Centralnego Rejestru Wyborców, zmianę miejsca głosowania oraz wzoru i sposobu ewidencjonowania zaświadczeń o prawie do głosowania.